OP ČSSD Vsetín

Kam kráčí nová politická kultura

Ing. Antonín Seďa12.11.2013 Špatných sedm let pravicové vlády a zejména její arogantní rozhodování v neprospěch drtivé většiny občanů země zhoršilo nejen politickou kulturu v zemi, ale zejména zvýšilo nedůvěru široké veřejnosti vůči politickým stranám a politikům.

Přesto, že se úloha Věcí veřejných ukázala velmi lichá z pohledu požadovaných změn, tyto předčasné volby umožnily ještě více zamíchat politickými kartami. Do poslanecké sněmovny se dostaly nové politické formace, jako ANO 2011 (Aliance Nespokojených občanů) a Úsvit přímé demokracie T.Okamury (Úsvit), a to převážně populistickými sliby s nerealistickými očekáváními.

Politické slepence je nyní nutno pacifikovat a proto Ano 2011 opsalo pro své poslance etický kodex sociálních demokratů. Zároveň chce, po vzoru Bártových Věcí veřejných a v rozporu s platnou Ústavou ČR, dávat pokuty těm, kteří budou hlasovat odlišně. Vzpomínám si na rok 2006, kdy se tehdejší poslanci ČSSD zavázali svým podpisem, Ale bez jakéhokoliv hrozícího finančního postihu k loajalitě. Bylo to platné, jak se říká, jak mrtvému zimník, protože dva z nich, M.Melčák a M.Pohanka vzápětí podpořili Topolánkovu vládu. Prostě na české politické scéně se morální či etické hodnoty stále nenosí. Ke škodě politické kultury a ke škodě občanů.

Pravicová média kritizují prezidenta M.Zemana za podmínku negativního lustračního osvědčení pro nové ministry. Pominu-li jeho odkaz na zažité zvyklosti, jsem přesvědčen, že je to i v souladu s ústavním pořádkem České republiky, protože lustrační zákon nařizuje čisté lustrační osvědčení pro všechny jmenované a volené funkce. A pan prezident na návrh premiéra ministry jmenuje. Pouze pro dokreslení. ČSSD jako demokratická strana stále vyžaduje negativní lustrační osvědčení po těch, kteří kandidují do Parlamentu ČR. Nechápu proto, proč to u svých kandidátů neudělalo i ANO 2011.Ale to zřejmě sdělovacím prostředkům a hlavně lidem vůbec nevadí.

O programu politického slepence ANO 2011 bylo již napsáno hodně. Nicméně se ptám, zda toto podnikatelem založené hnutí není ve střetu zájmu či zda v něm nejsou alespoň někteří jeho vrcholní představitelé. Protože nechtít zvýšit daně, ať již od právnických či fyzických osob, jde ve prospěch podnikání skupiny Agrofert. Sice nejen jí, ale právě zakladatel hnutí je v jasném střetu zájmu, pokud bude zároveň podnikatelem a poslancem. Opět ukázka nové politické kultury, kultury která však není lepší než ta v minulém období.

Politické hnutí ANO 2011 s velkou pompou představilo svoji Radu ekonomických poradců. Na tom by nebylo nic špatného, protože každá politická strana má své odborné komise či poradce, ale je zarážející, když je reprezentanty REP na veřejnosti prezentován politický program hnutí. Buď tedy budou poslanci ANO 2011 hlasovat podle svého nejlepšího svědomí a vědomí, jak jim přikazuje zákon, nebo budou slepě podporovat neoliberální přístupy úzké skupinky poradců. To je ovšem v rozporu s principy parlamentní demokracie. Stejně nesmyslné jsou úvahy o neúčasti ANO 2011 ve vládě či nominace nezávislých odborníků.

Poslanci ještě ani nezasedli do svých poslaneckých lavic a již je zde jedno trestní stíhání bývalého policisty, nyní poslance v dresu Babišova týmu. Ono se to totiž populisty dobře kritizuje, pokud není vládní zodpovědnost a není třeba nic konkrétního vytvářet. ANO 2011 by si mělo uvědomit, že jeho volební úspěch zavazuje. Zejména zavazuje vytvořit vládu, která bude realizovat program změny, ke které se v předvolebním boji představitelé tohoto hnutí zavázali. Hrát to na předčasné volby může být v zájmu A.Babiše, ale to rozhodně není v zájmu politické a ekonomické stability České republiky.

Otázkou tedy je, kam kráčí politická kultura v podání nových politických stran a hnutí. Odpověď může dát zajisté až čas, ale již dnes je jisté, že některá rozhodnutí či vyjádření nepřispějí ke zvýšení politické kultury v zemi. Tak jako nepřispějí ke změně chápání české politiky a ke zvýšení její důvěryhodnosti. A to jsme se ještě nedostali ke kritice politického řízení a ovlivňování hlídacího psa demokracie, to je novinářů a sdělovacích prostředků. Ale o tom bylo již sice také napsáno hodně, nicméně bez reálné odezvy veřejnosti a politologů. Zřejmě proto, že mediokracie ovládá daleko větší prostor našeho života než si uvědomujeme.

 

Ing. Antonín Seďa

  • Člen Poslaneckého klubu
  • poslanec PS PČR

Kalendář akcí

po út st čt so ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 
ASR Search Engine