OP ČSSD Vsetín

Blíží se návrat tradičních nákupních síťovek?

MUDr. Olga Sehnalová MBA04.11.2013 Evropská komise vyslyšela volání občanů, neziskových organizací a dalších subjektů a dnes představila návrh, který členským státům Evropské unie ukládá, aby omezily používání tenkých plastových tašek.

Ty velmi často končí mezi odpadky a znečišťují životní prostředí. Každý členský stát přitom bude moci využít svojí vlastní cesty, jak tohoto cíle dostáhnout. V Irsku například zavedení poplatku vedlo k 95% snížení využívání lehkých igelitek. Vynikajících výsledků dosahují i severské státy, jako Finsko, anebo Dánsko. Státy mohou tašky například i zdanit či zcela zakázat.

Komisař pro životní prostředí Janez Potočnik k tomu uvedl: „Tímto opatřením se snažíme vyřešit velice závažný a zjevný ekologický problém. V Evropě každoročně skončí v odpadu více než 8 miliard plastových tašek, což způsobuje obrovské škody na životním prostředí. Některé členské státy již při snižování spotřeby plastových tašek dosáhly výborných výsledků. Pokud je ostatní napodobí, mohli bychom snížit dnešní celkovou spotřebu v Evropské unii o celých 80 %."

V České republice k omezení využívání lehkých plastových tašek přistoupily již dříve velké nákupní řetězce, například TESCO nebo Albert. Hypermarket Globus tašky zdarma stahuje ze svých prodejen od ledna příštího roku.

„Velkým obloukem se vracíme k tomu, co u nás bylo dříve vcelku normální, a to k nákupním taškám, které si nosí do obchodu každý s sebou. To, co jsme na počátku 90. let považovali za projev západní kultury nakupování, se nyní vrací jako ekologický problém. Myslím, že každý, kdo vidí v naší přírodě všude poletující nezničitelné plastové sáčky a obaly, může taková opatření jen přivítat," řekla česká europoslankyně a členka Výboru pro vnitřní trh a ochranu spotřebitele, Olga Sehnalová (ČSSD, S&D).

Průměrný Evropan ročně spotřebuje kolem 500 plastových tašek. V Česku je to kolem 150 až 300 igelitek na osobu a rok – zde již však v důsledku kroků hypermarketů pravděpodobně již došlo ke snížení. Lehké igelitové tašky do tloušťky 0,05 mm, na které návrh míří, způsobují v přírodě velké problémy. Zatímco lidé je využijí zpravidla jen jednou, v životním prostředí mohou přetrvávat stovky let – často jako zdraví škodlivé mikroskopické částice, které jsou nebezpečné pro mořské organismy, ryby a ptáky. Jen na hladině Středozemního moře v současnosti pluje asi 250 bilionů různých kusů plastů o hmotnosti 500 tun. Údaje o spotřebě se v členských státech značně liší. Odhadovaná roční spotřeba lehkých plastových nákupních tašek na obyvatele se pohybuje v rozmezí od čtyř tašek v Dánsku a Finsku po 466 tašek v Polsku, Portugalsku a na Slovensku.

Návrh prakticky mění směrnici o obalech a obalových odpadech. Navazuje na opatření přijatá jednotlivými členskými státy a na výzvy ministrů EU pro životní prostředí, aby Komise přišla s opatřením na úrovni EU. Předcházely mu rozsáhlé konzultace, které se setkaly s všeobecnou podporou veřejnosti. Text v nejbližších měsících dorazí do Evropského parlamentu, který jej bude projednávat pravděpodobně na jaře příštího roku. Platné by v celé Evropské unii mohly být v nadcházejících třech letech.

 

MUDr. Olga Sehnalová MBA

  • Poslankyně Evropského parlamentu

Kalendář akcí

po út st čt so ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 
ASR Search Engine