OP ČSSD Vsetín

Evropská karta lidí s postižením je realitou již v osmi státech, její přínosy zhodnotila konference v Evropském parlamentu

jednání28.11.2018 Pokud máte nějakou formu postižení, Vaše průkazka osoby se zdravotním postižením Vám umožní využít například slevu na jízdné nebo levnější vstupenku na zámek. Co se ale stane, pokud chcete cestovat do jiného státu Evropské unie?

Osmdesát milionů Evropanů se zdravotním postižením musí při svých cestách čelit nejen překážkám vyplývajícím z jejich postižení, ale i problémům způsobeným nedostatečným uznáním jejich statutu. Možnosti pro lidi se zdravotním postižením se navíc stát od státu liší.

V roce 2015 proto Evropská komise zahájila pilotní projekt, který zavádí tzv. jednotnou evropskou kartu zdravotního postižení, ke kterému se dosud rozhodlo připojit osm členských států (Belgie, Kypr, Estonsko, Finsko, Itálie, Malta, Rumunsko a Slovinsko). Jejich zkušenosti dnes shrnula konference, kterou v Evropském parlamentu uspořádala europoslankyně Olga Sehnalová ve spolupráci se svými kolegy Janou Žitňanskou a Brando Benifeiem a Evropským fórem zdravotně postižených.

„V době, kdy projekt Evropské karty zdravotního postižení začínal, se do něj Česká republika ani Slovensko, bohužel, nezapojily. Považovala jsem toto rozhodnutí již v té době za promarněnou příležitost. I proto jsem se rozhodla tuto konferenci uspořádat, abychom zjistili, jaké jsou zkušenosti prvních osmi zemí, které kartu pro své občany zavedly. Věřím, že Evropská komise do budoucna ještě umožní připojit se i dalším, aby Evropská karta zdravotního postižení platila skutečně v celé Evropě,“ uvedla na dnešní konferenci Olga Sehnalová, která je také předsedkyní parlamentní Meziskupiny pro práva osob s postižením.

Konkrétní zkušenosti a rozdílné přístupy jednotlivých států ve svém příspěvku na konferenci shrnula Inmaculada Placencia z Evropské komise. Pravomoc vydávat kartu a uznávat, kdo má na ni nárok, zůstává stále v rukou jednotlivých států, pokud však již kartu máte, máte v každém státě stejná práva jako jeho občané s postižením.

Své zkušenosti se zaváděním karty v Belgii a ve Finsku pak představili řečníci z těchto zemí. Jako hlavní přínosy vidí to, že lidem s postižením karta dává jednoznačné právo na uznání jejich statusu, což je zvláště důležité například pro lidi, jejichž postižení není patrné na první pohled.

I když více a více poskytovatelů služeb již poskytuje lidem s postižením po předložení karty potřebnou podporu, účastníci konference se shodli, že samotná karta nestačí. Důležité je zejména to, aby v zahraničí mohli lidé se zdravotním postižením užívat plný přístup ke vzdělání, zaměstnání či kultuře. K tomu, aby byl nový průkaz skutečně efektivní, je potřeba, aby se k jeho uznávání připojily i zbývající členské státy Evropské unie. Evropská komise chystá v nejbližší době vyhodnocení pilotního projektu, na který by pak podle výsledků měla navázat jeho další fáze a případná možnost rozšíření na další země.

 

Kalendář akcí

po út st čt so ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 
ASR Search Engine